Luka w przepisach dot. Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych – postulat de lege ferenda

Wyobraź sobie taką sytuację.

Zaistniały przesłanki do rozwiązania kontraktu z winy klubu, a zatem Zawodnik składa oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu – do klubu i do organu prowadzącego rozgrywki.

Klub ma 7 dni od dnia doręczenia  oświadczenia na złożenie do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych – wniosku o ustalenie bezskuteczności oświadczenia zawodnika.

Mijają 4 miesiące od złożenia przez zawodnika powyższego oświadczenia.

W międzyczasie zawodnik próbował skontaktować się z Izbą ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych (telefonicznie oraz mailowo), czy klub złożył wniosek o ustalenie bezskuteczności jego oświadczenia. Bezskutecznie. Klub też nie chciał udzielić takiej informacji.

Wobec powyższego zawodnik uznał, że może już składać pozew do Piłkarskiego Sądu Polubownego o zapłatę odszkodowania w wysokości utraconego wynagrodzenia należnego za okres, na który został zawarty kontrakt – przecież minęło już tyle czasu.

Tydzień po złożeniu pozwu zawodnik otrzymał wezwanie na posiedzenie Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, którego przedmiotem było rozpatrzenie wniosku klubu o ustalenie bezskuteczności oświadczenia zawodnika… Czyli jednak klub w terminie złożył wniosek, ale zawodnik przez kilka miesięcy nic o tym nie wiedział.

Konieczne było zawieszenie postępowania przed Piłkarskim Sądem Polubownym do czasu wydania przez Izbę orzeczenia – jak się później okazało, korzystnego dla zawodnika.

Na kanwie tej sprawy warto byłoby zatem zaproponować postulat de lege ferenda, polegający na wprowadzeniu do Uchwały z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej, następującego zdania w art. 8 ust. 8:

„Po złożeniu wniosku Izba niezwłocznie informuje drugą stronę o jego złożeniu.” 

Mając powyższe na uwadze przepis otrzymałby brzmienie:

„Stronom przysługuje prawo złożenia wniosku o ustalenie bezskuteczności oświadczeń, o których mowa w ust. 3-5 lub o ustalenie prawa do odszkodowania za złożenie oświadczeń z naruszeniem przepisów Uchwały. Wnioski takie składa się do Izby w terminie 7 dni od dnia doręczenia oświadczenia, w rozumieniu ust. 6. Po złożeniu wniosku Izba niezwłocznie informuje drugą stronę o jego złożeniu.”

Ta niewielka zmiana ma duże znaczenie dla zawodników. Co Ty na to?

Prawo piłki nożnej

 

 

 

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Może Ci się również spodoba