Polisa NNW a możliwość rozwiązania kontraktu z winy klubu

Najczęstszą przyczyną rozwiązywania kontraktu z winy klubu – w mojej praktyce – jest opóźnienie w wypłacie zawodnikowi wynagrodzenia z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawienie piłki nożnej sięgające 2 miesięcy.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zawodnik chciałby rozwiązać kontrakt o profesjonalne uprawianie piłki nożnej ze swoim klubem, a klub nie wyraża zgody na jego rozwiązanie za porozumieniem stron. Jednocześnie klub nie opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia wynikającego z kontraktu.

Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość rozwiązania kontraktu z winy klubu?

Można spróbować rozwiązać kontrakt z winy klubu stosując procedurę opisaną w art. 8 ust. 3 pkt c Uchwały nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej.

O co chodzi?

Spójrzmy na brzmienie wskazanego przepisu:

„Klub ze swojej winy zaniechał obowiązkowego ubezpieczenia Zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków w sporcie i na skutek czego Zawodnik nie otrzymał należnego mu świadczenia ubezpieczeniowego lub jego równowartości od Klubu albo Klub nie przedstawił dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia w terminie 14 dni od daty pisemnego zgłoszenia takiego żądania przez Zawodnika, pod warunkiem, iż oświadczenie o rozwiązaniu Kontraktu zostanie złożone w terminie jednego miesiąca od daty wystąpienia któregokolwiek ze zdarzeń”.

W świetle powyższego możesz rozwiązać kontrakt z winy klubu jeżeli:

  1. Klub w ogóle nie zawarł na Twoją rzecz polisy NNW i przez to nie otrzymałeś należnego Ci świadczenia ubezpieczeniowego od zakładu ubezpieczeń lub jego równowartości od klubu.
  2. Klub nie przedstawił Tobie dowodu zawarcia umowy ubezpieczenia w terminie 14 dni od daty pisemnego zgłoszenia takiego żądania.

Wyślij zatem do klubu żądanie, aby klub przedstawił w terminie 14 dni dowód zawarcia umowy ubezpieczenia. Gdy klub nie spełni tego żądania w terminie, możesz śmiało rozwiązywać kontrakt z winy klubu postępując zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN, które w sposób szczegółowy regulują procedurę rozwiązania kontraktu z winy klubu.

Jeżeli w powyższej kwestii potrzebujesz profesjonalnej pomocy, zgłoś się do znajomego adwokata lub skontaktuj się ze mną.

prawo piłki nożnej

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Może Ci się również spodoba