Wygraj kontrakt w zespole z Ekstraklasy!

Chciałbyś wygrać kontrakt w zespole z Ekstraklasy? jasne, że tak 🙂

Aktualnie toczy się konkurs, który może Ciebie zainteresować – to już 2 edycja.

Zanim jednak weźmiesz udział w jakimkolwiek konkursie oferującym wymarzony kontrakt w Ekstraklasie – dobrze się zastanów, bo korzyści z tego może być niewiele…

Kilka dni temu zadzwonił do mnie mój najlepszy przyjaciel i z oburzeniem w głosie nakazał mi zerknąć w wolnej chwili (jasne!) na pewną umowę, której ewentualne podpisanie miało otworzyć drzwi do możliwości wygrania 25 tys. złotych i podpisania kontraktu z jednym z klubów naszej Ekstraklasy.

Mój temat, więc zerknąłem 🙂

Nawet zaświtał mi w głowie pewien pomysł – mówię sobie: „potrenuję trochę i jestem na tym konkursie!”.

Ale nie tak prędko.

Zupełnie nie spodziewałem się, że moim oczom ukaże się – mówiąc wprost – umowa niewolnicza!

Już na pierwszy rzut oka (jak to prawnicy ładnie określają z języka łacińskiego: prima facie) pojawiła się wątpliwość – czy w ogóle możliwe jest zawarcie takiego stosunku cywilnoprawnego – mimo znanej wszystkim zasady swobody umów. Wszak to przecież konkurs. A jeżeli chcę wziąć udział w konkursie, to wystarczy zapoznać się i zaakceptować regulamin konkursu.

Wyobraźcie sobie zatem z jakim poziomem absurdu mamy do czynienia w tej umowie 🙂

Dalej wcale nie jest lepiej. Nieprawidłowo oznaczono strony umowy. Jako stronę umowy wskazano spółkę cywilną, która nie posiada zdolności kontraktowej.

Nie dotarłem jeszcze nawet do pierwszego paragrafu umowy, a już miałem dosyć.

Wiecie co było dalej?

Nie będzie pewnie dla Was zaskoczeniem, że w treści umowy:

  • zobowiązania stron skonstruowano w ten sposób, że właściwie w całości obarczono nimi Uczestnika konkursu.

Tutaj UWAGA -najciekawsze spośród zobowiązań Uczestnika to:

  • zobowiązanie do zawarcia kontraktu menedżerskiego z Organizatorem konkursu lub z innym wskazanym przez organizatora podmiotem,
  • konieczność posiadania od dnia 1 lipca 2016 roku statusu amatora, w przypadku zakwalifikowania się do II fazy konkursu.

Wyobraź więc sobie – drogi Czytelniku, że bierzesz udział w tym konkursie, a tu nagle okazuje się, że musisz podpisać też kontrakt z menadżerem, a nadto od 1 lipca 2016 roku musisz posiadać status amatora.

To nic? Może i tak, gdyby nie kary umowne:

  • za odmowę zawarcia kontraktu menadżerskiego – 50 tys. zł!
  • za nieposiadanie statusu zawodnika amatora od dnia 1 lipca 2016 roku w przypadku zakwalifikowania Uczestnika do II fazy konkursu – 50 tys. zł!

A wiecie co trzeba zrobić, żeby dostać się do drugiego etapu konkursu?

Oczywiście podpisać umowę 🙂

Kilkudziesięciu uczestników już to ponoć zrobiło – wielu z nich zapewne w ogóle jej nie czytając. Mogą się niebawem zdziwić, otrzymując wezwanie do zapłaty.

Taki konkurs to dobry biznes – ale tylko dla organizatorów 🙂 Chyba, że Uczestnik zdecyduje się na drogę sądową.

Nie wspomniałem jeszcze o zapisach dotyczących przeniesienia praw do wizerunku, innych karach umownych, czy oświadczeniach, które Uczestnik musi złożyć.

Nie chcę Was zanudzać, więc te kwestie poruszymy w innym wpisie.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Może Ci się również spodoba