Oszustwa podatkowe piłkarzy – jaka kara grozi w Polsce?

Dzisiaj przedstawię Wam czego możecie się spodziewać, gdy na jaw wyjdzie, że uchylacie się od opodatkowania 🙂

Oszustwa podatkowe dotyczą przecież nawet Leo Messiego, a inny jego kompan z FC Barcelony – Javier Mascherano został uznany za winnego popełnienia przestępstwa na tle uchylania się od opodatkowania, o czym np. tutaj.

Javier Mascherano zataił przed fiskusem część swoich zarobków wynikających z wykorzystania praw do wizerunku – ok. 1,5 mln euro.

Javier Mascherano za karę musi zapłacić znacznie więcej – ok. 2,5 mln euro i obawiać się czy nie pójdzie na rok do więzienia.

Javier Mascherano zatrudnia specjalistów od spraw podatkowych.

Znają się chłopaki na swojej robocie 🙂

Biorąc pod uwagę ich wynagrodzenie Javier Mascherano jest do tyłu o jakieś 3 mln euro.

A  jakie kary za uchylanie się od opodatkowania grożą w Polsce?

Stanowi o tym art. 54 Kodeksu karnego skarbowego:

„§ 1. Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie,

podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.”

 

Ze względu na powiedzenie „jak kraść to miliony”  (powiedzenie należące do gatunku powiedzeń zabronionych, bo kraść nie wolno!) nie interesuje nas § 2 i 3. Te paragrafy są dla tzw. amatorów 🙂

Zatem, kara do 720 stawek dziennych grzywny albo kara pozbawienia wolności albo obie te kary łącznie.

Dobra, czyli ile?

Zgodnie z art. 23 § 3 Kodeksu karnego skarbowego:

„Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności.”

Grzywna za przestępstwo skarbowe wymierzana jest w stawkach dziennych. Sąd orzekając grzywnę określa liczbę stawek dziennych – od 10 do 720 oraz wysokość stawki dziennej.

To ile w końcu?

Na rok 2016 r. są to kwoty:

granice stawki dziennej: od 61,66 zł do 24.664,00 zł

minimalna grzywna: 616,60 zł

maksymalna grzywna: 17.758.080,00 zł

Nie będę wspominał o karze nadzwyczajnie obostrzonej, ani o karze łącznej. Kwoty wskazane wyżej są wystarczająco wysokie.

Zatem, dobrze się zastanów zanim podejmiesz próbę uchylenia się od opodatkowania i tym razem nie bierz przykładu z najlepszych piłkarzy 🙂

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Może Ci się również spodoba