Kolejne Bezskuteczne Wypowiedzenie Kontraktu przez Klub – Kotwica Kołobrzeg

29 sierpnia 2019 r. Zespół Orzekający Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN rozpatrzył kolejną sprawę dotyczącą wypowiedzenia kontraktu reprezentowanego przez nas zawodnika przez Miejski Klub Piłkarski „Kotwica” Kołobrzeg. Wniosek piłkarza dotyczył uznania wypowiedzenia za bezskuteczne oraz nałożenia sankcji na klub. Kotwica zamierzała wypowiedzieć kontrakt zawodnika z powodu jego rzekomych nieobecności.

Orzeczenie

Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN orzekła, że:

  1. Oświadczenie klubu z 1 lipca 2019 r. dotyczące wypowiedzenia kontraktu jest bezskuteczne. Kontrakt zawarty 1 lipca 2018 r. pozostaje więc ważny.
  2. MKP „Kotwica” Kołobrzeg został ukarany sankcją finansową w wysokości 5 000 zł.
  3. Wykonanie sankcji zostaje zawieszone na okres próby 2 lat.

Uzasadnienie

Sprawa została zainicjowana pismem z 5 lipca 2019 r., w którym zawodnik powołał się na Uchwałę nr III/54 z 27 marca 2015 r. Zarządu PZPN. Zgodnie z przepisami minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników piłki nożnej, piłkarz wnosił o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.

Izba podkreśliła, że:

Skład orzekający podziela stanowisko zawodnika, iż niezwykłym jest, że klub nie próbował wyjaśnić odnotowanych przez siebie nieobecności zawodnika na bieżąco. Tym bardziej, że oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu złożył zawodnikowi dopiero 1 lipca 2019 r.

Oświadczenie o wypowiedzeniu kontraktu, skierowane do zawodnika 1 lipca 2019 r. zostało uznane przez Izbę za bezskuteczne. Zdaniem Izby nie można uznać nieobecności za faktycznie istniejące i nie zaszły okoliczności uzasadniające złożenie oświadczenia i dokonanie jednostronnego rozwiązania kontraktu przez klub z winy zawodnika. W efekcie kontrakt zawodnika pozostał w mocy, a klub poniesie konsekwencje finansowe.

Znaczenie Wyroku

Orzeczenie to podkreśla konieczność zachowania procedur i przestrzegania standardów określonych przez PZPN przy wypowiadaniu kontraktów zawodników. Wskazuje także na ochronę piłkarzy przed nieuzasadnionymi działaniami klubów i wzmacnia stabilność stosunków prawnych w świecie piłki nożnej.

Jeśli masz pytania dotyczące prawa sportowego zapraszam do kontaktu.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Możesz również polubić…