Zaległe wynagrodzenie a zmiany form prawnych klubów piłkarskich

Dobrze wiesz, że zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN możliwe jest przeniesienie prawa do tradycji klubowej, zmiana formy prawnej działalności klubu, zbycie sekcji piłki nożnej, czy też podział klubu.

Skąd o tym wiesz? Bowiem słyszałeś już o takich przypadkach. Nie muszę Ci chyba przypominać o Amice Wronki i Lechu Poznań oraz Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i Polonii Warszawa.

Wyobraź więc sobie, że grasz np. w Pogoni Szczecin. Klub nie wypłaca Tobie wynagrodzenia przez kilka miesięcy. Z doniesień medialnych dowiadujesz się, że już niedługo Twojego klubu nie będzie na piłkarskiej mapie Polski. Zostanie przejęty przez rywala z Krakowa. Będziesz musiał się tam przeprowadzić.

W takiej sytuacji pojawia się zatem pytanie – co z Twoim zaległym wynagrodzeniem? Czy przepadnie, tak jak cały klub?

Otóż nie przepadnie, bowiem Twoje zaległe wynagrodzenie – w świetle przepisów PZPN – przejdzie na nowy klub.

To dobra wiadomość, nieprawdaż? 🙂

Musisz wiedzieć, że jednym z dokumentów wymaganych w celu skutecznej zmiany formy prawnej klubu, zbycia sekcji piłki nożnej klubu lub jego podziału, które należy złożyć do Zarządu PZPN – po uprzednim uzyskaniu  zgody na dokonanie przekształcenia – jest:

„oświadczenie nowo powstałego klubu – w wyniku zmiany formy prawnej innego klubu, zbycia sekcji piłki nożnej lub podziału klubu – o przejęciu ogółu praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych poprzednika.”

A skoro w powyższym przepisie mowa o przejęciu ogółu obowiązków majątkowych poprzednika – to pod tym pojęciem kryje się właśnie Twoje zaległe wynagrodzenie.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Może Ci się również spodoba