Kategorie
Kontrakt

Zaległe wynagrodzenie a zmiany form prawnych klubów piłkarskich

Dobrze wiesz, że zgodnie z obowiązującymi przepisami PZPN możliwe jest przeniesienie prawa do tradycji klubowej, zmiana formy prawnej działalności klubu, zbycie sekcji piłki nożnej, czy też podział klubu.

Skąd o tym wiesz? Bowiem słyszałeś już o takich przypadkach. Nie muszę Ci chyba przypominać o Amice Wronki i Lechu Poznań oraz Groclinie Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i Polonii Warszawa.

Wyobraź więc sobie, że grasz np. w Pogoni Szczecin. Klub nie wypłaca Tobie wynagrodzenia przez kilka miesięcy. Z doniesień medialnych dowiadujesz się, że już niedługo Twojego klubu nie będzie na piłkarskiej mapie Polski. Zostanie przejęty przez rywala z Krakowa. Będziesz musiał się tam przeprowadzić.

W takiej sytuacji pojawia się zatem pytanie – co z Twoim zaległym wynagrodzeniem? Czy przepadnie, tak jak cały klub?

Otóż nie przepadnie, bowiem Twoje zaległe wynagrodzenie – w świetle przepisów PZPN – przejdzie na nowy klub.

To dobra wiadomość, nieprawdaż? 🙂

Musisz wiedzieć, że jednym z dokumentów wymaganych w celu skutecznej zmiany formy prawnej klubu, zbycia sekcji piłki nożnej klubu lub jego podziału, które należy złożyć do Zarządu PZPN – po uprzednim uzyskaniu  zgody na dokonanie przekształcenia – jest:

„oświadczenie nowo powstałego klubu – w wyniku zmiany formy prawnej innego klubu, zbycia sekcji piłki nożnej lub podziału klubu – o przejęciu ogółu praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych poprzednika.”

A skoro w powyższym przepisie mowa o przejęciu ogółu obowiązków majątkowych poprzednika – to pod tym pojęciem kryje się właśnie Twoje zaległe wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *