Kolejna prawomocna wygrana z Kotwicą Kołobrzeg!

Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN oddaliła odwołanie MKS Kotwicy Kołobrzeg w kolejnej sprawie. Orzeczenie jest prawomocne.

Data orzeczenia: 7 listopada 2019 r.

Opis sprawy

Sprawa dotyczyła odwołania klubu MKS Kotwica Kołobrzeg od decyzji Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN z dnia 29 sierpnia 2019 r. (sygn. akt: IRS 12/2019), o której pisaliśmy tutaj.

Stan faktyczny

Zawodnik MKS Kotwicy Kołobrzeg, dnia 5 lipca 2019 r. wystąpił do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych z wnioskiem o ustalenie bezskuteczności oświadczenia klubu o rozwiązaniu z nim kontraktu z dniem 1 lipca 2019 r. Zawodnik argumentował, że nieobecności, które stanowiły podstawę wypowiedzenia, były usprawiedliwione.

Decyzja z dnia 29 sierpnia 2019 r.

Izba uznała oświadczenie klubu za bezskuteczne i nałożyła na MKS Kotwica Kołobrzeg sankcję w wysokości 5 000 zł. Wykonanie sankcji zawieszono na okres próby wynoszący 2 lata.

Odwołanie klubu

MKS Kotwica Kołobrzeg wnosił o zmianę orzeczenia i uchylenie decyzji o sankcji. Klub powoływał się na rzekome naruszenia regulaminowe przez zawodnika, dotyczące nieusprawiedliwionej nieobecności w dniach 22 stycznia 2019 r., 24-30 marca 2019 r. oraz 23-24 i 26-27 kwietnia 2019 r. Klub argumentował również, że zawodnik nie przedłożył pisemnego usprawiedliwienia nieobecności ani zwolnienia lekarskiego, mimo że doznał kontuzji.

Stanowisko zawodnika

Zawodnik przedstawił dowody wskazujące na fakt, że nieobecności zostały przez klub nieudolnie wymyślone. Zawodnik przedłożył dokumentację lekarską oraz świadectwa innych zawodników potwierdzające jego obecność w klubie.

Rozstrzygnięcie z dnia 7 listopada 2019 r.

Zespół Orzekający Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych oddalił odwołanie klubu w całości, jako nieznajdujące usprawiedliwionych podstaw prawnych.

Uzasadnienie

Izba uznała, że MKS Kotwica Kołobrzeg nie dostarczył wystarczających dowodów na poparcie swoich twierdzeń. Argumenty klubu dotyczące nieobecności zawodnika zostały obalone przez świadków i dokumentację przedstawioną przez zawodnika.

Izba podkreśliła, że:

Z uwagi na fakt, iż nie można uznać nieobecności Zawodnika za faktycznie istniejące, nie zaszły okoliczności uzasadniające złożenie mu przez Klub oświadczenia o rozwiązaniu przez Klub kontraktu z Zawodnikiem z jego winy..

Podsumowanie

Decyzja Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych to kolejny sukces na polu prawnym dla reprezentowanego przez nas zawodnika. Sprawa pokazuje jak ważne jest rzetelne prowadzenie dokumentacji oraz korzystanie z przysługujących środków odwoławczych w sytuacji sporu z klubem, który pod pozorem fikcyjnych nieobecności próbował rozwiązać kontrakt z zawodnikiem z jego winy.

Jeżeli też potrzebujesz pomocy prawnej w sporze z klubem – zapraszamy do kontaktu.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Możesz również polubić…