Warunek rozwiązujący jako element treści czynności prawnej przy porozumieniach pomiędzy klubami a zawodnikami w zakresie spłaty zaległości

Ostatnio zgłosił się do mnie zawodnik jednego ze śląskich klubów piłkarskich z prośbą o pomoc prawną w zakresie odzyskania należności od byłego klubu. Zawodnik ten chcąc rozwiązać kontrakt z klubem za porozumieniem stron zgodził się na spłatę zaległości w kilku częściach i zaakceptował podsunięty mu ze strony klubu projekt porozumienia.

Porozumienie zostało zatem podpisane. Nadszedł termin spłaty pierwszej części zaległego wynagrodzenia z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a pieniądze nie wpłynęły na konto zawodnika.

Czy można się było tego spodziewać? Raczej tak, bowiem wspomniany klub słynie z zaległości finansowych wobec zawodników.

W jaki sposób Ty możesz się zabezpieczyć, gdy znajdziesz się w analogicznej sytuacji?

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie Twoich interesów. Jednym z nich jest wprowadzenie do umowy – jako jednego z elementów treści czynności prawnej – instytucji warunku rozwiązującego.

Na czym to polega?

Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne. Podpisując umowę pod warunkiem nie wiemy, czy się on spełni w przyszłości. Nie mamy zatem pewności, czy umowa wywoła przewidziane w niej skutki czy też nie. Innymi słowy, jeżeli klub nie zapłaci w terminie pierwszej części zaległości, wówczas skutki umowy zawartej pod warunkiem rozwiązującym ustają.

Co dalej? Zapewne w tym momencie klub będzie opóźniał się z wypłatą wynagrodzenia dla zawodnika za okres co najmniej dwóch miesięcy, a zatem pojawi się możliwość do rozwiązania kontraktu z winy klubu…Czyli dobra nowina dla Ciebie:)

warunek rozwiązujący

 

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Możesz również polubić…