Warunek rozwiązujący jako element treści czynności prawnej przy porozumieniach pomiędzy klubami a zawodnikami w zakresie spłaty zaległości
Ostatnio zgłosił się do mnie zawodnik jednego ze śląskich klubów piłkarskich z prośbą o pomoc prawną w zakresie odzyskania należności od byłego klubu. Zawodnik ten chcąc rozwiązać kontrakt z klubem za porozumieniem stron zgodził się na spłatę zaległości w kilku częściach i zaakceptował podsunięty mu ze strony klubu projekt porozumienia.
Porozumienie zostało zatem podpisane. Nadszedł termin spłaty pierwszej części zaległego wynagrodzenia z tytułu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a pieniądze nie wpłynęły na konto zawodnika.
Czy można się było tego spodziewać? Raczej tak, bowiem wspomniany klub słynie z zaległości finansowych wobec zawodników.
W jaki sposób Ty możesz się zabezpieczyć, gdy znajdziesz się w analogicznej sytuacji?
Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie Twoich interesów. Jednym z nich jest wprowadzenie do umowy – jako jednego z elementów treści czynności prawnej – instytucji warunku rozwiązującego.
Na czym to polega?
Warunek to zdarzenie przyszłe i niepewne. Podpisując umowę pod warunkiem nie wiemy, czy się on spełni w przyszłości. Nie mamy zatem pewności, czy umowa wywoła przewidziane w niej skutki czy też nie. Innymi słowy, jeżeli klub nie zapłaci w terminie pierwszej części zaległości, wówczas skutki umowy zawartej pod warunkiem rozwiązującym ustają.
Co dalej? Zapewne w tym momencie klub będzie opóźniał się z wypłatą wynagrodzenia dla zawodnika za okres co najmniej dwóch miesięcy, a zatem pojawi się możliwość do rozwiązania kontraktu z winy klubu…Czyli dobra nowina dla Ciebie:)