Wygrywamy z Kotwicą Kołobrzeg – powództwo klubu oddalone!

1 kwietnia 2022 r. Piłkarski Sąd Polubowny PZPN rozpatrzył sprawę dotyczącą ustalenia bezskuteczności oświadczenia reprezentowanego przez nas zawodnika o rozwiązaniu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z winy Miejskiego Klubu Piłkarskiego „Kotwica” Kołobrzeg.

Powództwo Kotwicy Kołobrzeg dotyczyło ustalenia oświadczenia zawodnika za bezskuteczne. Zawodnik złożył klubowi oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu z powodu braku płatności wynagrodzenia za okres dwóch miesięcy.

Stan faktyczny sprawy

Jak zauważył Piłkarski Sąd Polubowny w uzasadnieniu orzeczenia, Klub niewłaściwie, wbrew obowiązującym przepisom PZPN, złożył nie pozew, a wniosek i nie do Piłkarskiego Sądu Polubownego, a do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, która na dzień składania pozwu nie była już organem właściwym do rozpatrzenia sprawy.

Po otrzymaniu wezwania do zapłaty klub uiścił na rzecz zawodnika wynagrodzenie za jeden zaległy miesiąc. Następnie, już po upływie terminu wskazanego w wezwaniu do zapłaty klub uiścił wynagrodzenie za drugi zaległy miesiąc.

W uzasadnieniu pozwu klub powoływał się na omyłkę i nieznajomość przepisów. Wedle twierdzeń klubu, Kotwica Kołobrzeg omyłkowo w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty zapłaciła tylko za jeden miesiąc zamiast za dwa oraz, że w związku z niedawną zmianą przepisów dot. wypowiedzeń klub pozostawał w nieświadomości konsekwencji braku zapłaty całości zaległych należności.

Nadto, klub twierdził, że oświadczenie zawodnika o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu traktuje jako rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron.

Ta absurdalna argumentacja klubu nie znalazła zrozumienia w Piłkarskim Sądzie Polubownym.

Orzeczenie

Piłkarski Sąd Polubowny PZPN orzekł, że:

  1. powództwo oddala w całości.
  2. zasądza od Miejskiego Klubu Piłkarskiego „Kotwica” Kołobrzeg w Kołobrzegu na rzecz zawodnika kwotę 750 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Sprawa została zainicjowana pismem z 15 października 2021 r., w którym MKP Kotwica Kołobrzeg powołał się na Uchwałę nr III/54 z 27 marca 2015 r. Zarządu PZPN – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Zgodnie z przepisami minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników piłki nożnej, klub wnosił o uznanie oświadczenia zawodnika o rozwiązaniu kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z winy klubu za bezskuteczne.

Piłkarski Sąd Polubowny podkreślił, że:

Art. 8 ust. 3 lit.a) uchwały nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu PZPN – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej upoważnia zawodnika do złożenia jednostronnego oświadczenia o rozwiązaniu kontraktu bez względu na przyczynę opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia za okres co najmniej dwóch miesięcy oraz jej nieuregulowania w całości w dodatkowym co najmniej 14 dniowym terminie zakreślonym klubowi przez zawodnika.

Tym samym przyczyna, z jakiej klub nie dokonał płatności całości zaległości wynagrodzenia indywidualnego zawodnika tj. kwot wynagrodzenia za miesiąc sierpień 2021 r. pozostawała bez znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy.

Klub działa w obrocie sportowym jako profesjonalista. Będąc członkiem stowarzyszenia jakim jest Polski Związek Piłki Nożnej musi zatem posiadać wiedzę co do prawa wewnątrzzwiązkowego oraz konsekwencji prawnych jego nieprzestrzegania.

Powoływanie się przez powoda na nieznajomość nowowprowadzonych zmian w przepisach nie usprawiedliwia niezgodnego z tymi przepisami zaniechania w dokonywaniu wymagalnych zobowiązań względem zawodników.

Podkreślenia wymaga ponadto okoliczność, że zobowiązanie do zapłaty wynagrodzenia indywidualnego zawodnika oraz termin płatności tego wynagrodzenia wynika z treści zawartego przez strony kontraktu. Jednym z podstawowych obowiązków klubu jest regulowanie należności kontraktowych w ustalonych terminach. Powód tego obowiązku nie spełnił.

Klub jest zaś profesjonalistą, a zatem przy wykonywaniu zaciągniętych przez siebie zobowiązań winien zachować należytą staranność tj. staranność nie tylko wymaganą w stosunkach danego rodzaju, ale ponadto przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności.

W ocenie Zespołu orzekającego, to raczej powód dążył do nadużycia prawa próbując w sposób niczym nieusprawiedliwiony wydłużać ustalony w umowie termin płatności wynagrodzenia indywidualnego zawodnika, licząc że nie będzie ponosił z tego tytułu negatywnych skutków.

Oświadczenie o rozwiązaniu kontraktu z winy klubu zostało uznane przez Sąd za skuteczne. W efekcie kontrakt zawodnika został prawidłowo rozwiązany z winy klubu.

Znaczenie Wyroku

Wyrok Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN z 1 kwietnia 2022 r. to istotne potwierdzenie, że profesjonalne kluby piłkarskie muszą wykazywać się najwyższą starannością w realizacji swoich zobowiązań finansowych wobec zawodników. Oddalenie powództwa MKP Kotwica Kołobrzeg podkreśla, że brak znajomości przepisów lub powoływanie się na omyłki nie mogą być uzasadnieniem dla niewywiązywania się z podstawowych obowiązków kontraktowych. Orzeczenie to wzmacnia pozycję zawodników, zapewniając im skuteczną ochronę przed opóźnieniami w wypłatach wynagrodzeń oraz gwarantując możliwość rozwiązania kontraktu w przypadku naruszeń ze strony klubu.

Jeśli masz pytania dotyczące prawa sportowego zapraszam do kontaktu.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Możesz również polubić…