Prawomocna wygrana w kolejnej sprawie o zapłatę z Kotwicą Kołobrzeg!

4 października 2023 r. Zespół Orzekający Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN w składzie pięcioosobowym rozpatrzył wniosek klubu MKP Kotwica Kołobrzeg o ponowne rozpatrzenie sprawy reprezentowanego przez nas zawodnika o zapłatę.

Klub Kotwica Kołobrzeg złożył odwołanie od orzeczenia trzyosobowego zespołu orzekającego Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN z dnia 29 maja 2023 roku, o którym pisaliśmy tutaj.

Orzeczenie

Piłkarski Sąd Polubowny PZPN postanowił:

  1. oddalić wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy w całości i utrzymać w mocy zaskarżone orzeczenie.
  2. zasądzić od pozwanego Miejskiego Klubu Piłkarskiego Kotwica w Kołobrzegu kwotę 1.500 zł z tytułu zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Piłkarski Sąd Polubowny PZPN podkreślił, że:

Ustalenia faktyczne poczynione w toku postępowania w pierwszej instancji nie rodzą wątpliwości sądu odwoławczego. Sąd w składzie 5-osobowym ustalenia te podziela i przyznaje za własne. Wprawdzie we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy skarżący w swoich wywodach zarzuca składowi 3-osobowemu błąd w ustaleniach faktycznych, a raczej niewłaściwą ich interpretację, lecz Sąd w składzie 5-osobowym nie podziela tych zastrzeżeń. Dla rozstrzygnięcia w sprawie nie ma bowiem znaczenia powoływanie się przez pozwanego na błąd pozwanego w sposobie spełnienia świadczeń na rzecz powoda wynikających z kontraktu. Nie można w związku z tym przypisywać powodowi złej woli, w związku z podejmowanymi przez niego działaniami zmierzającymi do ochrony swojego interesu prawnego. Znalazło to zresztą potwierdzenie w wyroku sądu polubownego z dnia 1 kwietnia 2022 r. sygn. Spk 12/2021, który potwierdził, że powód prawidłowo rozwiązał kontrakt z winy klubu.

Zasadnicza cześć argumentacji pozwanego przedstawiona we wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy podnosiła zarzut niewłaściwej interpretacji charakteru umowy łączącej strony postępowania. Sąd podkreśla, że nie jest to nowa okoliczność. Kwestia ta była podnoszona przez pozwanego w odpowiedzi na pozew i stanowisku prezentowanym w toku postępowania. W tym zakresie Zespół orzekający w całości podziela wywody zaprezentowane w uzasadnieniu do wyroku sądu I instancji i w związku z tym nie widzi powodu osobnego odnoszenia się do przytoczonej przez pozwanego argumentacji, którą uznaje za całkowicie błędną. Podobnie ocenia pozostałe zastrzeżenia podnoszone przez pozwanego. Naruszenie art. 5, art. 6, art. 65 oraz art 471 k.c. są zdaniem sądu nieuzasadnione.

Podsumowanie wyroku:

W dniu 4 października 2023 r. Zespół Orzekający Piłkarskiego Sądu Polubownego PZPN, rozpatrując wniosek klubu MKP Kotwica Kołobrzeg o ponowne rozpatrzenie sprawy, postanowił oddalić ten wniosek w całości, utrzymując w mocy wcześniejsze orzeczenie z dnia 29 maja 2023 roku. Sprawa dotyczyła zapłaty m.in. zaległych wynagrodzeń zawodnika. W wyniku rozstrzygnięcia, Piłkarski Sąd Polubowny zasądził także od klubu kwotę 1.500 zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego.

Piłkarski Sąd Polubowny PZPN podkreślił, że ustalenia faktyczne poczynione przez sąd w pierwszej instancji były prawidłowe i nie budziły wątpliwości. W szczególności, sąd odrzucił zarzuty klubu dotyczące niewłaściwej interpretacji charakteru umowy, wskazując, że argumentacja pozwanego w tej sprawie była błędna. Powód prawidłowo rozwiązał umowę z winy klubu, co zostało wcześniej potwierdzone przez Piłkarski Sąd Polubowny. Sąd także stwierdził, że pozostałe zarzuty dotyczące naruszenia przepisów Kodeksu cywilnego, jak art. 5, art. 6, art. 65 oraz art. 471 k.c., były nieuzasadnione.

Znaczenie wyroku:

Wyrok ten potwierdza, że Piłkarski Sąd Polubowny PZPN konsekwentnie utrzymuje swoje wcześniejsze orzeczenia, odrzucając wnioski klubu o ponowne rozpatrzenie sprawy. W szczególności podkreśla znaczenie prawidłowej interpretacji umowy zawodnika i przypisania odpowiedzialności za rozwiązanie kontraktu z winy klubu. Dla klubów piłkarskich oznacza to, że kwestie związane z umowami zawodników oraz terminowością płatności mogą mieć daleko idące konsekwencje prawne.

Jeśli masz pytania dotyczące prawa sportowego zapraszam do kontaktu.

Grzegorz Mania

Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Swoją pracę magisterską pisał pod okiem prekursora prawa sportowego w Polsce – Prof. zw. dr hab. dr h.c. Andrzeja J. Szwarca. Praca dotyczyła odpowiedzialności dyscyplinarnej w sporcie. Adwokat Grzegorz Mania ukończył aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu. Jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej. Adwokat Grzegorz Mania kontynuuje rodzinne tradycje wykonywania zawodu adwokata jako przedstawiciel trzeciego pokolenia. Od lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia do roku 1993 praktykę adwokacką prowadził jego dziadek – dr Zygmunt Teodor Mania, a od roku 1992 do chwili obecnej jego ojciec – Krzysztof Mania. Adwokat Grzegorz Mania w swojej praktyce skupia się na zagadnieniach prawa sportowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa piłki nożnej. Poza prawem sportowym, jego głównym obszarem praktyki jest prawo cywilne i gospodarcze. Współzałożyciel Kancelarii Mania Kowal Adwokaci: www.mk-adwokaci.pl

Możesz również polubić…