Klub opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia – co robić?
Wyobraź sobie taką oto sytuację – podpisałeś kontrakt z nowym klubem…Jesteś zadowolony, bo Twoje zarobki wzrosły… Koledzy mówili, że w klubie nie ma żadnych problemów finansowych…Nic tylko grać:)
I rzeczywiście. Pierwszy miesiąc – wypłata pojawia się na koncie i to w terminie. Myślisz – super. Mieli rację:)
Drugi miesiąc – lekkie opóźnienie, ale zupełnie się tym nie przejmujesz. Pieniądze w końcu wpływają na konto.
Trzeci miesiąc – brak wypłaty.
Czwarty miesiąc – brak wypłaty.
W tym momencie przyda się znajomość Uchwały z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej zatytułowanej „Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej” – stanowiącej implementację przez Polski Związek Piłki Nożnej porozumienia dotyczącego minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej na terenie Unii Europejskiej oraz pozostałym terytorium UEFA podpisanego w Brukseli dnia 19 kwietnia 2012 roku przez podmioty o tak długich nazwach, że pożądane jest wskazanie tylko ich skróconych wersji: UEFA, EPFL, ECA i FIFProDivision Europe.
Obiecuję, że w niniejszym tekście nie uświadczycie już podobnie rozlazłych zdań jak powyżej:)
Teraz najważniejsze!
Gdy klub opóźnia się z zapłatą wynagrodzenia za okres co najmniej dwóch miesięcy:
- wysyłasz do klubu wezwanie do zapłaty,
- w wezwaniu wskazujesz klubowi termin – nie krótszy niż 14 dni – na uiszczenie zaległości w pełnej wysokości,
- pod rygorem skorzystania z prawa do jednostronnego rozwiązania kontraktu z winy klubu.
Gdy termin 14 dni upłynie, a pieniędzy wciąż nie będzie na Twoim koncie, to w zasadzie jesteś wolnym zawodnikiem, bowiem musisz jeszcze tylko:
- złożyć klubowi pisemne oświadczenie o skorzystaniu z prawa do jednostronnego rozwiązania kontraktu,
- listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub
- na adres e-mail wskazany w kontrakcie,
- jednocześnie wysłać swoje oświadczenie do organu prowadzącego rozgrywki (np. Ekstraklasa S.A. w zakresie rozgrywek Ekstraklasy, lub PZPN w zakresie rozgrywek I i II ligi)
- cierpliwie czekać czy klub skorzysta z możliwości złożenia wniosku o ustalenie bezskuteczności Twojego oświadczenia albo o ustalenie prawa do odszkodowania za złożenie oświadczenia z naruszeniem przepisów do Izby ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych, na co ma 7 dni od dnia doręczenia oświadczenia,
- jeżeli klub nie skorzysta z wyżej wskazanego uprawnienia we wskazanym terminie – jesteś wolnym zawodnikiem,
- jeżeli jednak skorzysta, wówczas sprawę rozstrzygnie Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych.
Na koniec, zwracam się do Ciebie z uprzejmą prośbą o rozważne korzystanie z przedstawionej w niniejszym wpisie instytucji rozwiązania kontraktu z winy klubu, gdyż w przypadku złożenia bezpodstawnego oświadczenia o jednostronnym rozwiązaniu kontraktu z winy klubu narażasz się na sankcje.
Ale przecież sankcje Tobie niestraszne, bo dobrze wiesz, że wystarczy zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek i skonsultować sprawę ze swoim prawnikiem:)